Nema dijete koju je netko napisao da ju Maja nije probala. Oziljno. Margarita zna sve o vježbanju i maderoterapijama i svim mogućim kozmetičkim tretmanima. Pa opet, ne izgledamo baš kao najreprezentativniji uzorci svoje generacije.
Ili možda izgledamo?
Tko uopće to određuje? Čije se mišljenje ‘pika’? I smatra li se pobjedom nad životom ako do kraja izgledaš preparirano i svi misle da si sestra svoje kćeri ili si pobijedio ako izgledaš kao žalosna vrba, izborana i sagnuta, ali ne poražena?
I ovo sad nije kajla ni na čij račun.
Ali je otvaranje duše na račun starenja. Na račun debljanja. Na račun vječnog rada na sebi, bio on u formi vježbanja ili detox sokića ili botoxa ili kirurškog noža.


Zašto se osjećamo kao da nismo dovoljno dobre ako vježbamo, gladujemo i ‘radimo na sebi’? I kako je moguće da se isto tako osjećamo i ako ne radimo? Ili ako si pomažemo suplementima, kozmetikom i medicinom?
Gdje je kraj radu na sebi? Zašto se nitko od nas ne sjeća kad je uopće započeo? I zna li itko koji mu je konačni cilj?
Postoji li verzija nas za koju ćemo misliti da je dovoljno (fizički) dobra? I može li se ta verzija održati u kontekstu godina i života koji prolazi? I ako je sve fizičko zapravo privremeno – možemo li onda umjesto savršene guze, grudi, lica, tražiti savršen – osjećaj?
Istražile smo fenomen (ili klišej), kako hoćete o tome treba li se i što vježbati kako bi ublažile simptome perimenopauze. I zaista – da. Znanstveno je dokazano (i potvrđeno od strane Margarite) kako redovno vježbanje zaista pomaže.
Nisam ni znala koliko je važno kretati se dok nisam shvatila da mi tijelo polako gubi tlo pod nogama – doslovno. U perimenopauzi, kad hormoni krenu raditi svoje, gubitak gustoće kostiju postane tiha prijetnja. Ali nije sve izgubljeno. Znanstveno je dokazano da redovno vježbanje, posebno ono koje uključuje jačanje mišića – utezi, vlastita težina, otpor – može usporiti gubitak gustoće kostiju, pa čak i poboljšati stanje u ključnim zonama poput kralježnice i kukova. Radi se o tome da gradiš tijelo koje te može nositi, i to ne u ponedjeljak do petka, nego cijeli život. I to nije moje mišljenje, to ti mogu i linkati – ozbiljan sistematski pregled od 16 studija na ženama u menopauzi (klikni i vidi ako voliš znanstvene izvore).
Eto nas opet da vas sa sobom povedemo na ovu tobogansku vožnju prosječnog ženskog iskustva. I javite nam kako ide vaša ‘vožnja’. Znate da smo tu za vas!